Warning: getimagesize(http://pozega.hr/images/stories/Banners/2018/Reciklazno/RDP+logo.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/komunala/public_html/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 339

Warning: Division by zero in /home/komunala/public_html/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 393

Warning: Division by zero in /home/komunala/public_html/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 394
    Projekt je sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda.

GP EU fondovi

Izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta na području
    Grada Požega, na lokaciji Industrijska ulica
    KK. 06.3.1.03.0022

RDP logo

• Nositelj projekta: Grad Požega
    • Ukupna vrijednost projekta 5.003.569,54 kuna
    • Ukupni prihvatljivi troškovi: 4.909.194,54 kuna
    • EU sufinanciranje projekta: 4.172.815,36 kuna (85%)
    • Razdoblje provedbe projekta: 12. rujna 2017. – 25. listopada 2018.

Ciljevi projekta:

1. Izgraditi i opremiti reciklažno dvorište na području grada Požege na lokaciji Industrijska ulica
    2. Informirati stanovništvo grada Požege o ulozi reciklažnog dvorišta i pravilnom odvajanju otpada u kućanstvima
    3. Provesti informativno-obrazovne aktivnosti na području grada Požege o korištenju reciklažnog dvorišta i pravilnom odvajanju otpada

Svrha projekta: izgradnjom i opremanjem funkcionalnog reciklažnog dvorišta Grad Požega doprinosi povećanju stope odvojeno prikupljenog komunalnog otpada i smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalište, prije svega problematičnog (opasnog) otpada, otpadnog papira, metala, stakla, plastike, tekstila te krupnog (glomaznog) komunalnog otpada.

Ciljnim skupinama smatra se cjelokupno stanovništvo koje gravitira prema gradu Požegi, koje će imati direktnu korist od izgradnje i opremanja reciklažnog dvorišta jer je isto osnovni preduvjet za poboljšanje sustava odvojenog prikupljanja otpada „vrata do vrata“, što će u konačnici dovesti do toga da kućanstva imaju manje mjesečne račune za odvoz otpada.

Izgradnja reciklažnog dvorišta na području grada Požege doprinosi povećanju stope odvojeno sakupljenog komunalnog otpada i smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalište, te doprinosi smanjenju količina CO2 i čuvanju prirodnih resursa zbog mogućnosti recikliranja. Kroz edukaciju stanovništva osigurava se prevencija nastanka otpada, pravilno odvajanje otpada koje se može reciklirati, ponovna uporaba korisnih sirovina iz otpada, a sve s ciljem smanjenja cijene odvoza otpada za kućanstva i sprečavanja odlaganja problematičnog otpada u prirodu.

Odvajanje
    Papir
    Zasto
    Staklo

Plastika

Reciklažno dvorište je nadzirani ograđeni prostor koji je namijenjen odvojenom sakupljanju te privremenom skladištenju manjih količina posebnih vrsta otpada. Opremljeno je odgovarajućom opremom za prihvat različitih otpadnih materijala, ovisno o njihovom agregatnom stanju, veličini i gustoći. Svaka posuda, spremnik, kontejner, ormar i sl. za odlaganje određene vrste otpada, označeni su odgovarajućim natpisom s ključnim brojem i nazivom vrste otpada kako bi korisnicima reciklažnog dvorišta bilo olakšano pravilno odlaganje otpada.

Postupak postupanja s otpadom na reciklažnom dvorištu provodit će se na način da će se na ulazu otpad prijavljivati i kontrolirati od strane nadležnih zaposlenika. Nakon vaganja i evidentiranja donositelj se upućuje na mjesto gdje treba odložiti pojedine vrste otpada. Nakon istovara i skladištenja određene vrste otpada donositelj se pridržava pravila kretanja i ponašanja u reciklažnom dvorištu koja su izvješena na ulazu u građevinu. Nakon istovara donositelj otpada upućuje se prema izlazu te se obavlja vaganje praznog vozila. Kada se prihvatni spremnici napune odgovarajućom vrstom otpada, voditelj reciklažnog dvorišta organizira prijevoz otpada do mjesta obrade povezivanjem ovlaštenog sakupljača.

Vrste otpada koje se mogu odložiti u reciklažnom dvorištu Požega:

Papir Tetrapak
    Plastika-folije, pet ambalaža Glomazni otpad i sitni EE otpad
    Oprema s K-CL-F plinom Tekstilni otpad i obuća
    Akumulatori Baterije
    Otpadne fluo cijevi Otpadne štedne žarulje
    Opasni otpad iz domaćinstava-nezapaljivi
    (boje, lakovi, otapala i dr.)
     Otrovni otpad iz domaćinstva
    (kiseline, pesticidi, citotoksici i dr.)
    Otrovni otpad iz domaćinstva-zapaljivi
    (boje, fotokemikalije, otapala i dr.)
    Motorna ulja
    Zauljena ambalaža Zauljene krpe
    Jestiva ulja Stari lijekovi
    Plastika ostala-tvrda (PE kašete i dr.) Karton
    Glomazni otpad-drveni Glomazni otpad-ostali
    Otpadne gume Građevinski otpad (šuta i sl.)
    Građevinski otpad (sanitarna keramika) Ravno staklo
    Ambalažno staklo Stiropor
    Drvo Zeleni otpad
    Željezo

Obojeni metali i limenke

Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost Grada Požege.