Modernizacija sustava grijanja naselja Babin vir - kotlovnica V. Nazora

U tijeku je modernizacija sustava grijanja iz kotlovnice Vladimira Nazora u naselju Babin vir. Riječ je o zamjeni cca 300 metara čeličnog toplovodnog razvoda od kotlovnice do korisnika sustava grijanja u pet stambenih zgrada u ul. Antuna Gustava Matoša, na ulazima 16-18, 20-22, 24-26, 28-30 i 32-34 s ukupno 133 stana.

Kotlovnica i toplovodni razvod je u uporabi od kraja 1970.– ih godina. Zbog starosti i dotrajalosti sustava toplovodnog razvoda u protekloj sezoni grijanja zabilježena su dva propuštanja tj. procurivanja toplovoda koje su djelatnici Komunalca locirali i otklonili. Umjesto postojećih dotrajalih čeličnih cijevi ugrađuju se predizolirane čelične cijevi koje značajno smanjuju gubitke toplinskog sustava. U sklopu ovih radova zamjenjuju se i postojeće cirkulacijske crpke novim elektronskim cirkulacijskim crpkama za uravnoteženiji hidraulični rad sustava uz manju potrošnja električne energije te u konačnici manje troškove rada sustava grijanja.

Cilj radova je postići veću sigurnost i funkcionalnost rada toplinskog sustava te njegovu maksimalnu energetsku učinkovitost. Navedena investicija rezultirat će smanjenjem troškova proizvodnje toplinske energije za Komunalac Požega d.o.o. koji je proizvođač i opskrbljivač toplinskom energijom naselja Babin vir.

Radovi koji se trenutačno izvode planirani su „Studijom povećanja energetske učinkovitosti sustava grijanja naselja Babin Vir“ izrađenom 2015. god. uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Procijenjena vrijednost predmetnih građevinskih, strojarskih i elektrotehničkih radova modernizacije dijela toplovodnog sustava kotlovnice Vladimira Nazora je  cca 500.000 kn (+PDV), a bit će završeni do početka sezone grijanja 2017./2018.

Od 2014. do 2016. god. na navedenom sustavu grijanja proveden je niz operativnih aktivnosti kroz zamjenu dijela toplovoda, kotlova i plamenika, cirkulacijskih crpki, kotlovničke opreme, uređeno je krovište kotlovnica, izmijenjena gromobranska zaštita itd. ukupne vrijednosti cca 1,2 mil. Kn (+PDV). Radove je financirao Komunalac Požega d.o.o. vlastitim sredstvima.

Dosadašnja ulaganja u sustav povećala su njegovu učinkovitost što je uz smanjenje cijene prirodnog plina dovelo do smanjenja varijabilnog dijela cijene grijanja za 7,69 % koje je u primjeni od 1.3.2017. god.

Za cjelokupno poboljšanje zajedničkog sustava grijanja u naselju Babin vir potrebno je u sljedećoj kalendarskoj godini zamijeniti kotlovničku opremu u kotlovnici Vladimira Nazora čime bi završili s četverogodišnjim ulaganjima u sustav grijanja Babin vir.

Osim modernizacije sustava grijanja koji provodi Komunalac Požega d.o.o., za manje troškove grijanja i hlađenja stambenih prostora te kvalitetnije uvjete stanovanja u njima, potrebno je i uređenje ovojnica stambenih zgrada postavljanjem toplinskih fasada, sanacijom građevinske stolarije, izoliranjem krovišta i sl., što je u ingerenciji vlasnika stanova. Ovakva ulaganja dovela bi do značajnog smanjenja potrošnje toplinske energije pojedinih stanova te u  konačnici i do smanjenja cijene grijanja za korisnike.