Prezentiran rad Tražilice grobnih mjesta na grobljima pod upravljanjem Komunalca Požega d.o.o.

Na grobljima pod upravljanjem tvrtke Komunalac Požega d.o.o. posjetiteljima je omogućena pretraga groblja pomoću Tražilice grobnih mjesta.

Za pronalaženje grobnog mjesta potrebno je imati „pametni telefon“ i internetsku mrežu. Tražilicom grobnih mjesta jednostavno se pronalazi položaj grobnog mjesta na planu groblja u odnosu na trenutnu lokaciju posjetitelja. Osim lokacije grobnog mjesta (groblje, polje, red i broj), u slučajevima gdje su takve informacije dostupne, prikazuju se informacije o datumu rođenja i datumu smrti pokojnika.

Tražilicu grobnih mjesta novinarima su prezentirali gradonačelnik Požege Darko Puljašić, Mario Pilon, zamjenik gradonačelnika i predsjednik Skupštine Društva i Anto Bekić, direktor Komunalca Požega.

- Uvodimo nove tehnologije koje koriste našim sugrađanima i posjetiteljima koji dolaze za Sve svete. Smatram da je to način na koji trebamo raditi i dalje – istaknuo je gradonačelnik Darko Puljašić.

Grobno mjesto može se pronaći spajanjem na internetsku stranicu www.komunalac-pozega.hr te upisivanjem imena i prezimena pokojnika u Tražilicu grobnih mjesta ili očitavanjem QR koda koji se nalazi na info panoima na ulazima gradskih groblja.

Pretraživanje putem Tražilice grobnih mjesta za sada je moguće na Groblju Svetog Ilije i Groblju Krista Kralja u Požegi  te na groblju u Dervišagi. Ovih će dana info panoi biti postavljeni na groblju u Vidovcima, a preostala groblja putem Tražilice grobnih mjesta moći će se pretraživati do kraja godine.

Podaci u sustavu se kontinuirano nadopunjuju, a osim posjetiteljima ovakav način pretraživanja grobnih mjesta od velike je koristi djelatnicima tvrtke Komunalac Požega d.o.o. jer je na groblju sv. Ilije više od 3.000 grobnih mjesta, na Groblju sv. Elizabete cca 1.670 i na Groblju Krista Kralja cca 900 grobnih mjesta.

Sustav je razvijen uz pomoć informatičke tvrtke Axiom iz Čakovca. Ukupni troškovi uspostave su oko 15 tisuća kuna.

Gradonačelnik Puljašić ujedno je najavio projekt uređenja centralnog križa podignutog u spomen na poginule hrvatske branitelje. Riječ je o investiciji od oko 200 tisuća kuna.