Velik interes građana za novi sustav gospodarenja otpadom u kolektivnom stanovanju

Prezentacija novog sustava gospodarenja otpadom u kolektivnom stanovanju, koju su u prostoru Hrvatske gospodarske komore, Županijska komora Požega održali predstavnici tvrtke Komunalac Požega d.o.o., pobudila je velik interes korisnika koji žive u višestambenim zgradama na području grada Požege.

Sustav naplate usluge odvoza komunalnog otpada u primjeni je od 2010. godine i do sada se nije mijenjao, a obračun cijene usluge obračunavao se po zaduženom volumenu spremnika. Uredbom o gospodarenju komunalnim otpadom koja je na snazi od 1. studenoga 2017. godine građane se nastoji potaknuti na veće odvajanje korisnog otpada, odnosno smanjenje količine miješanog komunalnog otpada odloženog u kontejnere od 1.100 l ili zelene posude.

Novim sustavom naplate usluge odvoza komunalnog otpada naplaćuje se odvoz miješanog komunalnog otpada u zelenom spremniku i/ili kontejneru, dok se odvoz odvojeno sakupljenog reciklabilnog materijala u plavim spremnicima (papir, karton), u žutim spremnicima (plastika) i zelenim vrećama (staklo) ne naplaćuje.

Cijena usluge sastoji se od fiksnog i varijabilnog dijela. Stanarima u višestambenim zgradama predlaže se mogućnost razdiobe varijabilnog dijela cijene usluge na način da se udio izračuna omjerom broja članova kućanstava u odnosu na ukupan broj članova stambene zgrade te se ovaj model smatra najpravednijim. Postoji i mogućnost korištenja vlastitog spremnika za stanare koji imaju vlastiti zatvoreni prostor za smještaj spremnika od 120 l.

Građani mogu ostvariti određene uštede na računu i to odvajanjem korisnog otpada (staklo, papir, plastika, metal, odjeća), smanjenjem broja i veličine spremnika (npr. kontejner od 1.100 l mogu zamijeniti manjim spremnicima od 240 l ili od 120 l za stanove koji imaju vlastiti zatvoreni prostor za smještaj spremnika, smanjenjem broj pražnjenja spremnika, onemogućavanjem drugima korištenje vlastitih spremnika (ograđivanjem ili zaključavanjem spremnika). Upravo na potrebu ograđivanja i zaključavanja spremnika su ukazali i sami stanari, a da je to najbolje rješenje potvrdili su i neki od ovlaštenih predstavnika suvlasnika koji su to već napravili.

- Cilj nam je u konačnici ukloniti kontejnere s javnih površina. Pratimo kako to rade drugi gradovi i komunalna društva na sjeveru Hrvatske koji su u tome već daleko otišli. Građane trebamo osvijestiti da odvajaju otpad, a u tome je itekako važna edukacija djece u vrtićima i školama te svih ostalih građana – istaknuo je gradonačelnik Darko Puljašić.

Stanari su pozvani da u suradnji s Komunalcem Požega d.o.o. i Gradom Požega pronađu kvalitetne lokacije za kontejnere, onemoguće odlaganje trećim osobama ograđivanjem i zaključavanjem zajedničkih spremnika za otpad za koje stanari plaćaju račune, optimaliziraju volumen spremnika za svaku zgradu pojedinačno te izdvajaju korisne vrste otpada iz miješanog komunalnog otpada (biorazgradivi, reciklabilni, problematični i krupni otpad) i odlažu ga u posebne spremnike (plavi, žuti, zeleni) i u reciklažno dvorište.