S radom počelo reciklažno dvorište u Požegi: Građani mogu donijeti 48 vrsta otpada

U Industrijskoj ulici u Požegi danas je s radom počelo novoizgrađeno reciklažno dvorište.

Objektom upravlja Komunalac Požega d.o.o, a u dvorištu će građani besplatno moći odložiti 48 vrsta otpada.

„Reciklažna dvorišta su vrlo važna u ukupnom sustavu gospodarenja otpadom.  Iz fondova Europske unije u posljednje smo dvije godine financirali 142 ovakva projekta. Pokazatelj je to uspješne alokacije i korištenja europskih sredstava u vrijeme mandata ove naše Vlade i premijera Andreja Plenkovića. Čestitam Gradu Požegi i Komunalcu na uspješnoj realizaciji ovog projekta, ali i na svim onim projektima koje su Grad Požega i Požeško-slavonska županija realizirali u posljednjih nekoliko godina. Svaki takav projekt znači povećanje životnog standarda naših građana, ovdje konkretno kroz učinkovitiji sustav gospodarenja otpadom. - rekao je na svečanom otvorenju dr.sc. Tomislav Čorić., ministar zaštite okoliša i energetike.

Gradonačelnik Požege Darko Puljašić istaknuo je da građani izgradnjom reciklažnog dvorišta mogu otpad zbrinjavati na kvalitetan i odgovoran način.

- Nema više nijedan razlog da se otpad odbacuje u prirodu jer znamo da otpad može biti vrijedna sirovina. Nakon ovoga krećemo s edukacijom koja je itekako važna i to od naših najmlađih. Ovo je rezultat truda ne samo Grada Požege, već i resornog ministarstva i Vlade RH. Podsjećam da je zadnjih pet godina Grad Požega dobio sto milijuna kuna bespovratnih sredstava za vrijedne projekte – dodao je Puljašić.

- Kapacitet reciklažnog dvorišta je oko 800 tona otpada godišnje. Time će se postići daleko veće količine odvojeno sakupljenog otpada, ali i smanjiti odlaganje otpada na način kako se to sada radi. Dvorište mogu koristiti svi korisnici sustava odvoza otpada, uz osobnu iskaznicu te uz prethodno odvajanje kako bi ga u dvorištu samo odložili u odgovarajuće spremnike. Građane ćemo educirati i dati im sve potrebne informacije kako postupati s otpadom i sigurni smo da će vrlo brzo veliki broj građana koristiti ovo dvorište - rekao je direktor Komunalca Požega d.o.o. Anto Bekić.

Upute za korisnike pogledajte na https://komunalac-pozega.hr/v7/v11/images/letci/RECIKLAZNO_DVORISTE_UPUTE.pdf

Radno vrijeme reciklažnog dvorišta je od ponedjeljka do petka od 9 do 16 sati te subotom od 7 do 12 sati.

Već prvog dana mnogi su građani dovezli otpad. Među njima i gđa. Biljana iz Požege.

- Dovezla sam staru odjeću. Imali smo dosta toga za baciti. U Komunalcu su mi rekli da od danas otpad besplatno mogu odlagati u reciklažno dvorište što je jako dobro. Imam još kod kuće građevinskog otpada i sada kada znam da i to možemo odložiti, dovest ćemo i to ovdje u reciklažno dvorište – kaže naša sugrađanka.