U primjeni novi sustav naplate odvoza i zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada

Komunalac Požega d.o.o. od 1. kolovoza 2019. će primjenjivati novi sustav naplate odvoza i zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada, u skladu s Odlukom o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada koju su donijele jedinice lokalne samouprave s našeg područja (gradovi Požega, Pleternica, Kutjevo i općine Brestovac, Čaglin, Jakšić, Kaptol i Velika) temeljem Zakona o održivom gospodarenju otpadom (NN 94/13, 73/17, 14/19) i Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom (NN 50/17).

Prema toj Odluci, svaki korisnik dužan je biorazgradivi komunalni otpad (otpadni papir i karton i biootpad), reciklabilni otpad (plastiku, staklo, metal, tekstil) te krupni i problematični otpad sakupljati odvojeno od miješanog komunalnog otpada. Korisnik koji odvaja otpad imat će u spremniku za miješani komunalni otpad manje otpada, manji broj evidentiranih pražnjenja spremnika, a time i manje račune. Odvoz biootpada bit će omogućen po izgradnji kompostane na odlagalištu „Vinogradine“.

Obračun javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada obavljat će se sukladno novom Cjeniku na koji su sve JLS s našeg područja dale suglasnost.

KUĆANSTVA U INDIVIDUALNOM STANOVANJU

Iznos mjesečnog računa za korisnike iz kategorije kućanstava u individualnom stanovanju je zbroj cijene minimalne javne usluge koja iznosi 40,68 kn (fiksni dio) te umnoška cijene pražnjenja volumena spremnika (120 l) i broja pražnjenja spremnika koji su korisnici odabrali u Izjavi o načinu korištenja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada (ako nisu, onda prema prijedlogu davatelja navedenog u Izjavi) (varijabilni dio). Cijenu javne usluge korisnici iz kategorije kućanstava u individualnom stanovanju plaćaju temeljem mjesečnih računa – uplatnica koje će im biti dostavljene unaprijed svakih 6 mjeseci. Na kraju obračunskog razdoblja od 6 mjeseci, korisnicima će biti ispostavljen polugodišnji obračun temeljem podataka iz evidencije stvarnih pražnjenja spremnika očitanih putem bar kodova na spremnicima.

KUĆANSTVA U KOLEKTIVNOM STANOVANJU

Iznos mjesečnog računa za korisnike iz kategorije kućanstava u kolektivnom stanovanju zbroj je cijene minimalne javne usluge koja iznosi 40,68 kn (fiksni dio) te umnoška cijene pražnjenja volumena zajedničkog spremnika, udjela u korištenju zajedničkog spremnika i broja pražnjenja (jednom tjedno) (varijabilni dio). Udio u korištenju zajedničkog spremnika utvrđuje se prema odabranom modelu obračuna A (po članu) ili B (po stanu). Za stambene zgrade koje su zajednički nastupile prema davatelju usluge, model obračuna utvrđen je s ovlaštenim predstavnikom suvlasnika. Za stambene zgrade koje nisu zajednički nastupile prema davatelju usluge, davatelj usluge dostavio je pojedinačne izjave svim suvlasnicima i predložio obračun usluge prema postojećem volumenu zajedničkog spremnika i izračunu udjela prema modelu B. Za promjenu modela i volumena spremnika, suvlasnici moraju zajednički nastupiti prema davatelju usluge za što im je potrebna suglasnost natpolovične većine suvlasnika. Pražnjenje spremnika u kolektivnom stanovanju obavlja se jednom tjedno. Korisnicima će za predmetnu javnu uslugu biti ispostavljeni mjesečni računi.

GOSPODARSTVO

Iznos mjesečnog računa za korisnike iz kategorije gospodarstava zbroj je cijene minimalne javne usluge (fiksni dio) i umnoška cijene pražnjenja određenog volumena spremnika (120 l, 240 l , 360 l, 480 l, 1100 l) i broja evidentiranih pražnjenja spremnika u jednom mjesecu (varijabilni dio). Cijena minimalne javne usluge za spremnik volumena 120 l iznosi 66,44 kn, dok se za spremnike 240 l, 360 l i 480 l uvećava proporcionalno volumenu (npr. za 240 l iznosi 132,89 kn). Za spremnike 1100 l, 5000 l, 7000 l, press 5000 l i press 7000 l, cijena minimalne javne usluge iznosi 328,83 kn. Korisnicima će za predmetnu javnu uslugu biti ispostavljeni mjesečni računi.

Napomena: Sve navedene cijene u ovoj OBAVIJESTI iskazane su s PDV-om. Davatelj usluge ima pravo obračunati i ugovornu kaznu za svako postupanje korisnika protivno ugovoru. Ugovorne kazne vidljive su u izjavama o načinu korištenja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada koje se smatraju ugovorom s korisnikom.