EU projekt: Novim komunalnim vozilom istovremeno se, u dvije odvojene komore, prikuplja papir i plastika

Papir, karton i plastika iz plavih i žutih posuda od danas se odvozi specijaliziranim vozilom za prikupljanje papira, kartona i plastike. Naime, Komunalac Požega d.o.o. je putem EU javnog poziva nabavio specijalizirano vozilo kojim se istovremeno, u dvije odvojene komore, prikuplja otpad iz posuda od 120 i 240 litara, odnosno kontejnera od 1100 litara.

Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projektni prijedlog Nabava komunalnog vozila za odvojeno prikupljanje otpadnog papira, kartona i plastike (Referentni broj Ugovora: KK.06.3.1.18.0054) s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost potpisan je 2020. godine.

Ukupna vrijednost projekta je 1.633.580,00 kn. Ukupni prihvatljivi troškovi projekta su 1.626.580,00 kn pri čemu je iznos bespovratnih sredstava 1.382.593,00 kn, tj. 85% ukupno prihvatljivih troškova, a Projekt se sufinancira iz Kohezijskog fonda unutar Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020.

Prijavitelj projekta je Komunalac Požega d.o.o. koje provodi djelatnost gospodarenja otpadom na području 8 JLS (Požega, Pleternica, Kutjevo, Brestovac, Čaglin, Jakšić, Kaptol, Velika).

Nabavom komunalnog vozila:

• unaprijedit će se i proširiti sustav odvojenog prikupljanja otpada koji je uspostavio Komunalac Požega d.o.o. na području 8 jedinica lokalne samouprave
  • stvorit će se preduvjeti za kvalitetno prikupljanje i prijevoz prethodno odvojenog otpadnog papira, kartona i plastike od miješanog komunalnog otpada,
  • stvorit će se preduvjeti povećanja stope odvojenog sakupljanja otpada na području navedenih JLS, smanjenja količine otpada na odlagalištu Vinogradine, s naglaskom na smanjenje količine biorazgradivog otpada (papira i kartona), a time i CO2, te očuvanja prirodnih resursa
  • smanjit će se emisija ispušnih plinova u atmosferu
  • istovremenim prikupljanjem dvije vrste otpada smanjit će se potreban broj odvoza otpada, a time i troškovi društva.

Projektom su planirane sljedeće aktivnosti:

• Nabava komunalnog vozila za odvojeno prikupljanje otpadnog papira, kartona i plastike
  • Informiranje i vidljivost projekta
  • Provedba horizontalnih načela

Prvobitno razdoblje provedbe Projekta planirano je do 23. studenog 2021. godine. Zbog žalbe u postupku nabave u sustavu e-fondovi je provedena velika izmjena ugovora kojom je razdoblje provedbe projekta produženo do 31. ožujka 2022.

Podsjetimo, preduvjeti za odvojeno prikupljanje otpada u Požegi stvoreni su još 2015. godine kada su korisnicima podijeljene kante i vreće za odvajanje papira, plastike i stakla te komposteri za biootpad.

Jedinice lokalne samouprave u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša osigurale su korisnicima na svojim područjima žute i plave posude od 120, 240 i 1100 litara. Podjela ovih spremnika je u većini gradova i općina završena.

U 2021. godini odvojenim prikupljanjem otpada na kućnom pragu i u reciklažnim dvorištima je prikupljeno ukupno 1 278 tona otpada, najviše papira i kartona, potom plastike i stakla. U 2020. godini prikupljeno je oko 40 tona manje nego lani.

U sklopu europskog zelenog plana Hrvatska je preuzela kao svoj cilj 65% odvojenog prikupljanja do 2035. godine. Upravo na tom tragu su aktivnosti Komunalca Požega d.o.o. gdje je uz plave spremnike za papir i kraton, žute spremnike za plastiku i zelene vreće za staklo, uz mogućnost zbrinjavanja otpada i u reciklažnim dvorištima, u tijeku izgradnja kompostane čime će se stvoriti preduvjeti zbrinjavanja biootpada.

Odvoz odvojeno prikupljenog otpada iz plavih i žutih posuda te zelenih vreća za staklo je besplatan, a provodi se prema rasporedima odvoza korisnog otpada objavljenim na www.komunalac-pozega.hr.