Očišćeno je divlje odlagalište u Doljancima: U sanaciju se uključili volonteri i Komunalac Požega d.o.o.

Lijepa ekološka priča dolazi iz Doljanaca. Na inicijativu Parka prirode Papuk sanirano je divlje odlagalište u neposrednoj blizini potoka Stražemanka, dijelu ekološke mreže Natura 2000 pod nazivom Potoci oko Papuka (HR2001329) kojim upravlja JU Park prirode Papuk.

Hrvatski duhani d.d. projektnu ideju nagradili su ugovorom o donaciji sredstava, a Općina Velika i tvrtka Komunalac Požega d.o.o. pružile su svesrdnu logističku i organizacijsku pomoć tijekom akcije čišćenja, te u narednom razdoblju i nadzorom prostora, kako bi se osiguralo da sanirano područje ostane čisto.

Tijekom dva dana prikupljeno je 14.930 kg otpada, a uz dobru volju i pomoć vrijednih mještana volontera Ane, Marine i Josipa iz Doljanaca, Stražemana i Oljasa dodatno je ručno prikupljeno oko 900 litara otpada iz teško pristupačnih obližnjih dijelova vodotoka.

divlje odlagalite Doljanci

"Divlje odlagalište je stvarano godinama, a do dana sanacije, 21. prosinca 2023. godine, služilo je i kao „spalionica otpada“ iz obližnjih kućanstava. Našlo se tu građevinskog otpada, odbačenih dijelova plastičnog i drvenog namještaja, dječjih pelena, čak i PET ambalaže koja se može razvrstati u posebne vreće ili žutu kantu koju imaju gotovo svi, i potom prikuplja na kućnom pragu i odvozi. Tu je bilo i nekoliko većih hrpa granja i piljevine iz kućanstva što kompostiranjem u vlastitom dvorištu nakon svega nekoliko mjeseci zrenja može postati besplatna i zdrava prihrana za vrtne i ukrasne sadnice te voćke-objašnjavaju volonteri i zaključuju: „danas to bacimo sirovinu, a za nekoliko mjeseci kupujemo kao gotov proizvod u trgovini“, ističu iz parka prirode Papuk.

"Najčešće se nađemo u dilemi koju vrstu otpada razvrstati u koju kantu, te koje se vrste otpada mogu odložiti u reciklažnom dvorištu bez naknade, pa se najjednostavnije rješenje čini odvesti otpad iz svog dvorišta i vjerovati da je briga riješena. Međutim, mještani vjerojatno nisu svjesni koliko jedno divlje odlagalište direktno i vrlo dugotrajno štetno utječe na njihove ukućane, jer sve u prirodi utječe jedno na drugo, a voda posebice ima široko područje utjecaja. Na primjeru ovog odlagališta, za kišnih razdoblja otpad podzemnim tokovima u obliku tekućina i mikročestica ulazi u Stražemanku, a potom se ona slijeva u naseljeni dio Doljanaca i putuje dalje gdje mještani svih nizvodnih naselja koriste potočnu vodu između ostalog i za zalijevanje hrane u vlastitim vrtovima, napajanje domaćih životinja i slično. Na taj način taj otpad, nažalost, kruži u vodi i tlu i na kraju se servira na tanjure mještana i njihovih kasnijih naraštaja. U naredno vrijeme namjeravamo u svaki poštanski sandučić mještanima okolnih naselja dostaviti pisamce kojim ćemo ih podsjetiti na koje jednostavne načine mogu razvrstavati otpad koji se organizirano prikuplja na kućnom pragu, te u reciklažnom dvorištu bez dodatnih naknada za preuzimanje", pojašnjavaju iz JU PP Papuk te poručuju:

"Najvećim svojim dijelom područje Ekološke mreže Potoci oko Papuka karakterizira netaknuta priroda. Naš cilj je vratiti iskonsku prirodu i u one dijelove koji su narušeni čovjekovim djelovanjem. Zatvorimo taj začarani krug neodgovornog ponašanja koje nas sustigne na kraju. Potočna voda Stražemanke izvire u zaštićenom području i izrazito je dragocjen dio prirode kao i svaka voda. Vlastitim odlukama možemo ju očuvati za sebe i svoju djecu te i dalje uživati u njoj ako danas odlučimo ne servirati si više otpad na vlastite tanjure".

Iz Parka prirode Papuk zahvaljuju svim sudionicima ove akcije pa tako i tvrtki Komunalac Požega d.o.o. te volonterima na potpori čijim su sredstvima, vrijednim rukama i dobrom voljom ovaj dio zaštićenog područja učinili zdravijim i održivijim mjestom za mještane svih naselja nizvodno, kao i naraštaje koji će naslijediti ovaj prostor.

tekst i foto: JU Park prirode Papuk